Satılık Mobil Taş Kırma Tesisi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Finansal Kriter

Satılık bir mobil taş kırma tesisine bakan alıcıların çoğu teklifleri tek bir satırla, toplam bedelle karşılaştırır. Oysa makine sahada yıllarca çalışacak ve asıl fatura, her ton agregaya yazılan işletme maliyetiyle ödenecek. Bu yazıda bir yatırım kurulunun soracağı yedi finansal kriteri sırayla ele alıyoruz: kapasite uyumu, kırıcı tipi ve aşınma, ürün karışımı, enerji, nakliye ve kurulum, garanti ile belge, büyüme yolu. Baştan söyleyelim: ikinci el bir makine ilk bakışta cazip görünse de bu yedi kriterin neredeyse tamamında sıfır makine öne geçer; sürekli üretim yapacak bir işletme için en mantıklı ve doğru tercih her zaman sıfır tesistir.
Önce ölçüyü belirleyin: ton başı maliyet
Yedi kriterin hepsini aynı terazide tartmanın yolu, her şeyi ton başı maliyete çevirmektir. Etiket fiyatı bu hesabın yalnızca bir girdisidir. Basit bir çerçeve şöyle kurulur:
Ton başı maliyet = (saatlik amortisman payı + saatlik enerji gideri + saatlik aşınma gideri + saatlik personel gideri + saatlik bakım gideri) ÷ saatlik net üretim (ton)
Varsayımsal örnek, gerçek değer değildir: A tesisi saatte toplam 100 birim maliyetle 125 ton satılabilir ürün çıkarsın; ton başı maliyet 0,8 birimdir. B tesisi daha pahalıdır ve saatte 110 birim maliyet üretir, ancak aynı ocakta 160 ton satılabilir ürün verir; ton başı maliyet yaklaşık 0,69 birime iner. Satın alma bedeli yüksek olan makine burada daha ucuz agrega üretir. Kendi değerlerinizle bu hesabı yapmak için enerji ve aşınma maliyeti hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.
Paydadaki "net üretim" ifadesi önemlidir. Elekten geçmeyip geri dönen malzeme, stokta satılamayan fraksiyon ve arıza duruşları bu sayıyı küçültür. Aşağıdaki kriterlerin çoğu paydayı büyütmek ya da payı küçültmekle ilgilidir.
Üretim kriterleri: kapasite, kırıcı tipi ve ürün karışımı
1. Kapasiteyi gerçek talebe göre boyutlandırmak
Büyük tesis almak "ileride lazım olur" diye savunulur, ama yarım yükte çalışan bir tesis amortismanını daha az tona bölmek zorunda kalır. Tersi de pahalıdır: küçük seçilen tesis vardiya uzatmaya, fazla mesaiye ve ikinci bir makineye iter. Doğru yöntem, yıllık sipariş hacmini çalışılabilir gün ve vardiya saatine bölüp gereken saatlik tonu bulmak, sonra bunu üreticinin verdiği kapasite bandının ortasına oturtmaktır. General Makina'nın lastikli ailesinde bu bant General 640 için 60-100 t/s, General 800 için 80-150 t/s, General 01 için 120-180 t/s ve General 02 için 250-300 t/s'dir. Talebiniz bir bandın üst ucuna dayanıyorsa bir üst modele bakın; alt ucundaysa bir alt model daha düşük ton başı maliyet verebilir. Ailenin tamamını mobil konkasör tesisleri sayfasında görebilirsiniz.
2. Kırıcı tipi, aşınma faturasını belirler
Aşınma parçası gideri ton başı maliyetin en oynak kalemidir ve taşın sertliğiyle kırıcı tipinin eşleşmesine bağlıdır. Darbeli kırıcı, kireçtaşı gibi az aşındırıcı taşta yüksek küçültme ve kübik ürün verir; General 800 (PDK 1280) ve General 02 (GPS 1413) bu mantıkla kurgulanmıştır. Bazalt veya granit gibi sert ve aşındırıcı taşta ise aynı darbeli rotor parçalarını hızla tüketir. Bu malzemede GPJ 90 çeneli ile GM430 konik kırıcıyı birleştiren General 944 gibi basma prensipli bir dizilim, metal ömrünü uzatarak tona düşen parça giderini aşağı çeker. Teklif aşamasında taşınızın cinsini ve mümkünse numunesini paylaşmak, yanlış kırıcıya yıllarca parça ödemekten çok daha ucuzdur.
3. Ürün karışımı, gelir tarafını şekillendirir
Aynı tonajı üreten iki tesis farklı gelir getirebilir; belirleyici olan, satılabilir fraksiyonların oranıdır. General 640 üç katlı eleğiyle 0-5 / 5-12 / 12-19 mm ürün verirken General 02, 2000×5000 mm dört katlı eleğiyle 0-5 / 5-12 / 12-19 / 19-40 mm olmak üzere dört fraksiyon ayırır. Bölgenizde 19-40 mm talep görüyorsa dördüncü kat doğrudan gelirdir; görmüyorsa stokta bekleyen ve bağlanmış sermayeye dönüşen bir yığındır. Kapalı devre çalışma, iri parçayı rotora geri göndererek hedef dışı malzemeyi azaltır. Elek delikleri ve nihai gradasyon siparişte işlenecek taşa göre belirlendiği için pazarınızın istediği karışımı teklif talebinize yazın.

Model karşılaştırması: rakamları finansal gözle okumak
Aşağıdaki tablo, ürün sayfalarındaki teknik verileri yatırım kararına etki eden sütunlarla bir araya getirir. Ağırlık ve yükleme ölçüsü nakliye maliyetini, jeneratör gücü enerji altyapısını, kırıcı tipi aşınma riskini işaret eder.
| Model | Kırıcı dizilimi | Kapasite | Maks. besleme | Jeneratör | Ağırlık | Yükleme ölçüsü |
|---|---|---|---|---|---|---|
| General 640 | GPJ 60 çeneli + GNR 50 darbeli | 60-100 t/s | 500 mm | 300 kVA (opsiyonel) | 38.000 kg | 3500×17000×4500 mm |
| General 800 | PDK 1280 primer darbeli | 80-150 t/s | 600 mm | 450 kVA | 35.000 kg | 3600×15500×4500 mm |
| General 01 | GPS 1210 darbeli (primer+sekonder) | 120-180 t/s | 700 mm | 550 kVA | 55.000 kg | 4300×18500×4500 mm |
| General 944 | GPJ 90 çeneli + GM430 konik | 120-180 t/s | 800 mm | 550 kVA | 70.000 kg | 4130×20350×4500 mm |
| General 02 | GPS 1413 primer darbeli | 250-300 t/s | 1000 mm | 660 kVA | 76.000 kg | 4340×20600×4500 mm |
Tablodan iki finansal sonuç çıkar. Birincisi, aynı 120-180 t/s bandında General 01 ile General 944 arasındaki seçim fiyattan çok taşın aşındırıcılığına bağlıdır. İkincisi, besleme ağzı ön kırma ihtiyacını belirler: ocaktan 1000 mm'ye varan blok geliyorsa General 02 bunu doğrudan alır, daha küçük ağızlı bir tesis ise ayrıca kırıcı ya da patlatma düzeltmesi gerektirebilir.
İşletme kriterleri: enerji ve nakliye
4. Enerji kaynağı ve jeneratör gücü
Mobil tesisin enerji gideri, sahada şebeke elektriği olup olmamasına göre değişir. Şebekesiz sahada jeneratör ve yakıt doğrudan işletme kalemidir; jeneratör gücü tabloda görüldüğü gibi General 800 için 450 kVA, General 02 için 660 kVA'dır, General 640'ta ise 300 kVA jeneratör opsiyoneldir. Enerji kalemini şu iki satırla ayrı ayrı hesaplayın:
Jeneratörle: Saatlik enerji gideri = yakıt tüketimi (l/saat) × yakıtın birim fiyatı. Şebekeyle: Saatlik enerji gideri = çekilen ortalama güç (kW) × elektrik birim fiyatı.
Yakıt tüketimi sahaya, taşa ve yük oranına göre değiştiği için bu değeri tahminle değil, teklif sırasında kendi çalışma koşullarınıza göre netleştirin. Soft-starter ve frekans kontrollü panel gibi otomasyon seçenekleri ilk kalkıştaki yük sıçramalarını yumuşatır ve gereğinden büyük jeneratör seçme ihtiyacını azaltır.
5. Nakliye, kurulum ve saha değiştirme maliyeti
Mobil tesis almanın finansal gerekçesi, saha değiştirebilmektir; her taşımanın maliyeti ise ağırlık ve ölçüyle büyür. 35.000 kg ağırlığındaki General 800 ile 76.000 kg ağırlığındaki General 02 arasında yalnızca çekici sınıfı değil, izin ve güzergâh planlaması da farklılaşır. Yılda kaç kez saha değiştireceğinizi yazın ve her taşınmayı nakliye, söküm-kurulum ve üretimsiz geçen günlerin toplamı olarak hesaplayın. Katlanır hidrolik bantlar ve sabitleme ayakları beton temel gerektirmediği için kurulum kaleminde sabit tesise göre belirgin avantaj sağlar. Ağır nakliye için gereken izinleri yerel mevzuattan, ilgili kurumla teyit ederek planlayın.
Uzun vade kriterleri: garanti, belge ve büyüme yolu
6. Garanti, belgeler ve parça erişimi: sıfır ile ikinci el arasındaki fark
Garanti, öngörülemeyen onarım riskini üreticiye devreden finansal bir araçtır. General Makina tesisleri ISO 9001 ve CE belgelidir ve aşınma parçaları hariç 1 yıl garantiyle teslim edilir. İkinci el makinede ise bu güvence yoktur: rulman, şase ve hidrolik devrenin geçmişi belirsizdir, ilk büyük arıza doğrudan alıcının bütçesine yazılır ve üretim duruşu paydadaki tonu küçültür. Bu nedenle karşılaştırmada ikinci el makineye "indirimli sıfır" gibi bakmak yanlıştır; finansal tablo, sürekli iş için sıfır makineyi her zaman en doğru tercih olarak gösterir. Riskleri ayrıntılı görmek isterseniz ikinci el mobil konkasör alırken dikkat edilecek riskler yazımıza bakabilirsiniz.
Parça erişimi de aynı başlığın parçasıdır. Çene plakası, darbe paleti ve elek teli düzenli tüketilir; bunların aynı üreticiden, doğru metalurjiyle temin edilmesi duruş süresini kısaltır. Yedek parça kataloğunun modelinizi kapsadığını satın almadan önce kontrol edin.

7. Büyüme yolu ve ikinci yatırımın hesabı
Bugün alınan tesis, yarının hattının ilk halkasıdır. Talep büyüdüğünde ilk makineyi satıp daha büyüğünü almak mı, yanına ikinci bir kırıcı ya da elek eklemek mi daha ucuza gelir, bunu baştan düşünmek gerekir. General 640'tan General 800'e geçiş doğal bir üst basamaktır; General 02 gibi bir tesis ise ilave konkasör, elek ünitesi ve beton santraliyle tek hatta bağlanabilir. Aynı üreticiden genişleyen hat, parça stoğunu ve operatör eğitimini ortak tutar; bu da ikinci yatırımın ton başı maliyetini düşürür. Kapasite ve dizilimi kıyaslamak için General 02 ürün sayfasındaki 01-02-03 karşılaştırması iyi bir başlangıçtır.
Teklif istemeden önce finansal kontrol listesi
- Yıllık satış hedefinizden gereken saatlik net tonu hesapladınız mı?
- Taşın cinsi ve aşındırıcılığı belli mi, kırıcı tipi buna göre mi seçildi?
- Pazarınızın talep ettiği fraksiyonlar ve oranları teklifte yazıyor mu?
- Sahada şebeke elektriği var mı, yoksa jeneratör kapsama dahil mi?
- Yılda kaç saha değişikliği bekliyorsunuz ve her biri için nakliye ağırlığı ile ölçüsü biliniyor mu?
- Garanti kapsamı, hariç tutulan aşınma parçaları ve belgeler (ISO 9001, CE) yazılı olarak teklifte mi?
- İki ve beş yıl sonra kapasiteyi nasıl büyüteceğiniz planlandı mı?
Sık sorulan sorular
Mobil taş kırma tesisinin fiyatını en çok ne belirler?
Kapasite bandı, kırıcı dizilimi (darbeli ya da çeneli+konik), elek kat sayısı, jeneratörün kapsama dahil olup olmadığı ve otomasyon seçenekleri. Fiyat bu seçimlere göre değiştiği için güncel rakamı ancak sahanıza göre hazırlanan bir teklif verir.
İkinci el tesis almak finansal olarak daha mantıklı değil mi?
Hayır. Düşük giriş bedeli, belirsiz arıza geçmişi, garantisizlik ve parça uyumsuzluğu nedeniyle ton başı maliyette çoğunlukla geri alınır. Sürekli üretim için sıfır makine her zaman en mantıklı ve doğru tercihtir.
Kiralama, satın almaya alternatif olabilir mi?
General Makina kiralama hizmeti vermez. Kısa ve tek seferlik bir iş dışında, sürekli üretim yapan bir işletme için sıfır tesis satın almak varlığı bilançoya kazandırır ve her ton için doğru maliyet tabanını oluşturur.
Teslim süresi ve ödeme planı nasıl belirlenir?
Her ikisi de seçilen modele, elek ve gradasyon ayarına, jeneratör ve otomasyon kapsamına göre siparişte netleşir. Bu bilgileri teklif talebinizle birlikte sorun.
Sonuç
Doğru mobil taş kırma tesisi, en düşük etiket fiyatlı olan değil, yedi kriterin toplamında en düşük ton başı maliyeti veren tesistir: talebe oturan kapasite, taşa uygun kırıcı, pazara uygun ürün karışımı, planlanmış enerji ve nakliye, yazılı garanti ve açık bir büyüme yolu. Bu tabloda ikinci el makine maliyet avantajını kaybeder; sıfır makine en doğru tercihtir. Taşınızı, hedef tonajınızı ve fraksiyonlarınızı bize iletin, sahanıza göre hazırlanmış teklif için iletişim sayfamızdan ulaşın.
Teknik terimlerin açıklamaları: Terimler Sözlüğü




